Przejdź do treści
Caritas Stary Sącz
Caritas Stary Sącz
Caritas Stary Sącz
Caritas Stary Sącz
Caritas Stary Sącz
Przejdź do stopki

Szaleństwa Świętego Mikołaja

Szaleństwa Świętego Mikołaja

Treść

Mikołaj kocha dużych i małych, odwiedza starszych i samotnych, wszyscy na Niego z radością czekamy.

Takie wydarzenie miało miejsce w naszej wspólnocie Caritas. Spotkania te były bardzo wzruszające. Odwiedzane osoby tego się nie spodziewały, więc emocje wywołały niejednokrotnie łzy radości.  Mikołaj wraz z Aniołami Zuzią i Gabrysią oraz akompaniamentem akordeonu naszego Marcina, obdarował grzecznych uczestników skromnymi paczuszkami. Niech będzie chwała i cześć Jezusowi i Maryi.

Jaki jest życiorys świętego Mikołaja?

Mikołaj urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji w (około) 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców. Według podań i legend Mikołaj z Miry (dziś Demre) pomagał najuboższym mieszkańcom miasta, zwłaszcza dzieciom. Wyróżniał się wielką wrażliwością na potrzeby innych. Mógł żyć w luksusie, ale wolał pomóc biednym i potrzebującym i to właśnie im rozdał swoje bogactwa. Jakie prezenty dostawały od niego dzieci? Najczęściej obdarowywano je chlebem, orzechami, pieniędzmi na słodycze i książkami, krzyżykami, świętymi obrazkami, tabliczkami, ptaszkami w klatce lub… rózgą. Był człowiekiem dobrym, pobożnym, miłosiernym, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.
Po śmierci biskupa mieszkańcy Miry kontynuowali jego dzieło - 6 grudnia, w rocznicę śmierci świętego Mikołaja, obdarowywali się prezentami. Od IX wieku Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Przez wieki był jednym z najbardziej wielbionych świętych.

Imię Mikołaj pochodzi z greki i składa się z dwóch części: nike – “zwyciężać” i laos – “lud”. Święty Mikołaj, biskup Miry Licyjskiej, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom

101192