Przejdź do treści
Caritas Stary Sącz
Caritas Stary Sącz
Caritas Stary Sącz
Caritas Stary Sącz
Caritas Stary Sącz
Przejdź do stopki

Zbiórka na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji

Zbiórka na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Chorwacji

Treść

Do trzęsienia ziemi doszło we wtorek, 29 grudnia, o godzinie 12:19 czasu lokalnego. Epicentrum miało miejsce ok. 10 km pod ziemią w środkowej części kraju, w pobliżu miasta Petrinja w powiecie Sisacko-Moslavackim. Wstrząsy miały magnitudę 6,4, były odczuwalne w wielu europejskich krajach, m.in. w Bośni i we Włoszech. Według amerykańskich służb geologicznych wtorkowe trzęsienie ziemi było największym, jakie miało miejsce w Chorwacji od czasu wprowadzenia nowoczesnej aparatury sejsmicznej. Podobnej skali trzęsienie odnotowano w 1880 roku w okolicach Zagrzebia.

Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy miast Petrinja, Sisak i Glina oraz okolicznych wiosek. Szkody odnotowano również w powiatach karlovackim i zagrzebackim. Kataklizm spowodował śmierć co najmniej siedmiu osób. Dwunastoletnia dziewczynka zginęła w Petrinji, po tym jak została uderzona przez spadające odłamki. Pięć osób zginęło w pobliskim miasteczku Glina, a media państwowe doniosły, że w gruzach kościoła w Żażinie znaleziono siódmą ofiarę.

Odpowiadając na prośbę Caritas Chorwacji, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ogłosił niedzielę 24 stycznia "Dniem solidarności z Chorwacją".

Tego dnia, w całej Polsce są zbierane ofiary dla tych, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi w Chorwacji. Wolontariusze Caritas w naszej Parafii z dużym zaangażowaniem włączyli się w tę akcję,  - 17 osób -  bardzo dziękujemy za poświęcony czas i  zapraszamy chętnych.
 

98813